Fotoreport z konferencie v Prahe na tému:
Výroba budúcnosti a exponenciálne technológie 


Na konferencii ste sa dozvedeli viac o týchto témach:

  • Smart industry
  • Aditívna výroba
  • Prediktívna údržba
  • Kolaboratívne roboty
  • Inteligentné sklady a dopravné systémy

Program

08:00 - 09:00

Registrácia účastníkov

09:00 - 09:40

Otvorenie konferencie - Budúcnosť výroby

V budúcnosti sa bude vyrábať individuálne a lokálne v inteligentných sieťach, kde sa budú zdieľať zdroje a znalosti a jednotlivé prvky vo výrobe budú medzi sebou komunikovať. Mnohé výrobné pojmy, ktoré sme sa učili v škole nebudú existovať – výrobná dávka, čas na pretypovanie stroja alebo predpovedanie dopytu. Podnikateľské modely sa menia zo systému vyviň – vyrob a predaj na systém, predaj – vyviň a vyrob. V príspevku budú naznačené cesty k spolupráci slovenských a českých firiem, v tejto oblasti, aby sme sa z montovne automobilov stali ekonomikou postavenou na inováciách a prelomových technológiách.
Ján Košturiak, IPA Slovakia
09:40 - 10:10

Chytré CNC obráběcí stroje – trendy a vývoj

Jiří Marek vám objasní vplyv exponenciálnych technológií na konštrukciu CNC obrábacích strojov, psychologickú rolu inovácií, vplyv ľudského faktora, či požiadavky na chytré obrábacie stroje. A vysvetlí vám kam až možno zájsť v konštrukcii chytrých strojov a aké sú súčasné trendy v chytrých obrábacích strojoch.
Jiří Marek, VUT Brno
10:10 - 10:40

Smart industry as a service

CitySys znamená inovatívne a trvalo udržateľné riešenia pre inteligentné mestá. Dokáže efektívne využívať sieť verejného osvetlenia na vybudovanie infraštruktúry pre vaše inteligentné mesto. Výmenou svietidiel systému verejného osvetlenia je možné vytvoriť komunikačnú sieť na zhromažďovanie údajov tým najrýchlejším a najhospodárnejším spôsobom.
Vladimír Levársky, Worksys
10:40 - 11:10

Prestávka na kávu a networking

11:10 - 11:40

Zásadné trendy a technologické prelomy súčasnej doby

Transformácia existujúcich technológií a vznik nových je tak rozsiahla a rýchla, že ten, kto chce držať krok a sledovať všetky zmeny, stáva sa vo svojej podstate celoživotným lovcom nových objavov a poznania. Technologický pokrok ide ruka v ruke s rastom ekonomickým a v niektorých prípadoch stojí za prelomovými zmenami. Je nutné čeliť týmto zmenám na mnohých frontoch, predovšetkým v organizácii podnikov, v definícii pracovných miest a vo využití technológií vo vzájomnej interakcii so svetom. Výpočet nových technológií a vedeckých poznatkov a objavov je nekonečný a ide naprieč všetkými odbormi. Takmer každý pokrok je popisovaný ako prelomový a zoznam "ďalších veľkých objavov" sa neustále rozširuje. Napriek tomu niektoré technológie majú skutočný potenciál narušiť existujúce status quo.
Roman Dvořák, MM Spektrum
11:40 - 12:10

Smart Industry

Hlavnými témami prednášky Petra Mačuša bude digitálna transformácia závodu a smart factory riešenia – konkrétne príklady realizované vo významných slovenských a českých závodoch, Factory Twin, RTLS.
Peter Mačuš, CEIT Žilina
12:10 - 13:10

Spoločný obed

13:10 - 13:40

Inovácie a firma buducnosti

Ako vyzerajú inovácie vo veľkých výrobných firmách? Kedy sa v skutočnosti inovácia podarí? Záleží úspech inovácie od najnovších technológií alebo je dôležitejšie mať správnych ľudí v tíme? Norbert Brath sa podelí o skúsenosti z vedenia inovačných projektov a tímov z niekoľkých domácich a zahraničných firiem.
Norbert Brath, INOVATO
13:40 - 14:10

Kolaboratívne roboty

Andrej Bielik vám prinesie vlastné ukážky a skúsenosti z praxe pri tvorbe zaujímavých aplikácii s kolaboratívnymi robotmi. Od obsluhy CNC strojov a sprievodných činností ako odihlovanie, cez nitovanie maticových nitov, rozpoznávanie plastových dielcov 3D kamerou a ich zakladanie do textilných prepážok, klipovanie, nanášanie emulzii na komplexné povrchy, aplikácie v potravinárstve pri balení kelímkov do krabíc vo vysokej frekvencii na malom priestore, paletizácia, depaletizácia a podobne. Pozrieme sa aj na dobré skúsenosti z aktívnej vývojovej spolupráce so zákazníkmi.
Andrej Bielik, Stimba
14:10 - 14:40

Smart Industry a evolúcia zásobovania WES a inteligentné sklady

Procesy logistiky a riadenia zásobovacieho reťazca sa nachádzajú uprostred éry digitálnej renesancie. Nové technológie a princípy, ktoré so sebou prináša štvrtá priemyselná revolúcia a inteligentný priemysel transformujú procesy riadenia zásobovania, materiálových tokov a vnútropodnikovej logistiky. Internet vecí a služieb, digitálne dvojčatá a umelá inteligencia posúvajú počiatočné štádium digitalizácie skladov a WMS riešení na novú úroveň. Aké je ďalšie štádium riadenia zásobovania, prečo WES systémy nahrádzajú WMS a prečo blízka budúcnosť logistiky spočíva v integrovaných riešeniach sa dozviete z prednášky spoločnosti ANASOFT.
Peter Bílik, Anasoft
14:40 - 15:00

Prestávka na kávu a networking

15:00 - 16:30

Workshop, Exkurzia, alebo Bitcoin Coffee?

WORKSHOP

Počas Workshopu máte možnosť spoločne s rečníkmi rozdiskutovať v menších skupinách Vaše konkrétne problémy vo firmách.

EXKURZIA

Exkurzia Vám otvorí dvere do sveta Hydropónie a ako sú IOT Device využívané na monitorovanie kondície pestovaných rastlín.

BITCOIN COFFEE

Pre tých z Vás ktorí si radi vychutnávajú kávičku je tu možnosť vyskúšať výberovú kávu z Ethiópie v Bitcoin Kaviarni, kde zároveň môžete vyskúšať platbu týmito kryptomenami Bitcoin, Leticoin, Dash alebo Monero.

Na konferencii vystúpili:

Jiří Marek - IPA SlovakiaJiří MarekVUT Brno
Profesor na VUT Brno, UVSSR. Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa zaoberá Engineering Design Science, hodnotovým manažmentom, konštrukciou CNC obrábacích strojov a centier, Risk Managment, integrovaným vývojom produktov, automatizáciou a robotizáciou, Industrie 4.0, inteligenciou obrábacích strojv. V roku 2010 získal cenu Inženýrské Akademie za vynikajúco realizované technické dielo, sústružnícke obrábacie centrum POWERTURN 1600 II generácie.
Vladimír Levársky - IPA SlovakiaVladimír LevárskyWorksys
Vizionár, obchodník a podnikateľ. Zakladateľ spoločnosti OMS a Worksys. Bývalý učiteľ zemepisu založil z nuly firmu, v ktorej najskôr predával lampy a postupne sa stal lídrom vo vývoji svetelnej techniky. Úspech mu vyniesol ocenenie Podnikateľ roka 2012 a nomináciu na ocenenie Manažér roka 2009. Dnes jeho spoločnosť vyvíja Smart city a Smart industry riešenia, kde je svetelný systém dátovou zbernicou priestoru.
Roman Dvořák - IPA SlovakiaRoman DvořákMM Spektrum
Šéfredaktor časopisu MM Spektrum. Publicista, zodpovedný za priemyselné odvetvie médií v tlačenej a online forme doma a v zahraničí. Skúsenosti so zavádzaním start-upov, pri reštrukturalizácii, preberaní podnikov, opätovnom spustení a náhlych zmenách. Vynikajúce vydavateľské schopnosti a skúsenosti v prevádzke printových a online médií. Výborná schopnosť motivovať a organizovať veľké medzinárodné tímy v prevádzkovaní národných a medzinárodných médií. Uznávané negociačné schopnosti s kľúčovými obchodnými partnermi pri obchodných výstavách, v asociáciách a vládnych ministerstvách.
Peter Mačuš - IPA SlovakiaPeter MačušCEIT Žilina
Už počas študijných rokov na Žilinskej univerzite v Žiline pôsobil ako výskumný pracovník na rôznych projektoch orientovaných na 3D digitalizáciu a konštrukciu strojov a zariadení. V spoločnosti CEIT pôsobí od roku 2009, bol vedúcim oddelenia výskumu a vývoja a neskôr viedol tím zameraný na technické inovácie, najmä mobilné robotické systémy pre intralogistiku. Za vývoj bezobslužného robotického systému na manipuláciu s materiálom v priemyselných podnikoch získal ocenenie Mladý inovatívny podnikateľ. V súčasnosti zastáva post technického riaditeľa.
Norbert Brath - IPA SlovakiaNorbert BrathINOVATO
Bývalý riaditeľ spoločnosti SPINEA. V nadnárodnej spoločnosti Embraco viedol globálny vývoj produktov ako R&D Global Product Engineering Director a predtým viedol jeho slovenskú fabriku na kompresory. V roku 2000 nastúpil do Embraco Slovakia na oddelenie logistiky a plánovania výroby, vo firme prešiel cez oddelenie kvality, zákazníckych reklamácií a požiadaviek až k vedeniu riadenia kvality v závode, taktiež pracoval vo firemnom vývoji a do roku 2010 viedol vývojové oddelenie Embraco Slovakia. V roku 2011 získal diplom z manažmentu na Open University v Londýne a v roku 2014 dokončil Senior Executive Program na London Business School. Začiatkom roku 2016 sa stal riaditeľom pre výskum a vývoj produktového inžinieringu.
Andrej Bielik - IPA SlovakiaAndrej BielikStimba
Špecialista na kolaboratívnu robotiku a zaujímavé výzvy. Od detstva vyrastal s firmou BOST, ktorú založil v roku 1990 jeho otec Vladimír Bielik a za roky prešiel všetkými pozíciami a oddeleniami od pomocných prác cez ekonomické, obchodné až po technické úlohy. Popri práci vyštudoval na Ekonomickej univerzite v BA. Ostatných 10 rokov sa venuje predovšetkým projektom v robotike, automatizácii a strojarine. Patrí medzi absolventov IPA Podnikateľskej univerzity a IPA Akadémie inovácii. V spin-offe BOSTu, firme Stimba je nadšencom a propagátorom najnovšej generácie robotiky – kolaboratívnych robotov, ktoré sám aj programuje. V úzkej spolupráci so zákazníkmi sa špecializuje na aplikácie s použitím 3D kamier, force-senzorov, či iných nastupujúcich technológii.
Peter Bílik - IPA SlovakiaPeter BílikAnasoft
Peter Bilík pracuje v spoločnosti ANASOFT takmer od jej počiatku v súčasnosti na pozícii Smart Industry solution designera. Od roku 2003 sa venuje technologickým inováciám v priemysle a analýze a optimalizácii logistických a výrobných procesov predovšetkým vo vzťahu k digitalizácii, automatizácii a autonomizácii priemyslu a logistiky. Podieľal sa na medzinárodných projektoch digitálnej transformácie a automatizácie, z ktorých viaceré získali ocenenia za inovatívnosť , ocenenie LOG-IN: Projektová inovácia roka, Schnellecke Innovation Award, Porsche Supplier Award. Je tvorcom idey riadiaceho Smart Industry systému EMANS navrhnutého na princípoch a technológiách Industry 4.0 a inteligentného priemyslu, medzi ktoré patrí Internet vecí IoT a Internet služieb IoS , digitálne dvojčatá, kyberneticko-fyzikálne produkčné systémy CPPS, veľké dáta a umelá inteligencia AI.
Ján Košturiak - IPA SlovakiaJán KošturiakIPA Slovakia
Spoluzakladateľ spoločnosti IPA Slovakia. Poradca a kouč pre inovácie, spája ľudí v rámci Podnikateľskej univerzity. Dlhodobo pôsobil na Fraunhofer IPA Stuttgart a TU Wien. V roku 1990 začal pracovať ako konzultant pre priemyselné podniky. V roku 1995 založil Inštitút priemyselného inžinierstva v Žiline, ktorý v roku 2000 spojil s aktivitami Fraunhofer IPA Stuttgart v spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných kníh a článkov, ktoré vyšli v rôznych krajinách sveta. Pravidelne publikuje v časopisoch a píše blog na www.kosturiak.com.
Paralelní Polis, z.s.
Dělnická 475/43
Holešovice, 170 00 Praha 7